Konsertguide i Göteborgs-området vecka 17 – 25/4-1/5 2022

Måndag 25 april

Melissa Aldana (Stenhammarsalen)

Tisdag 26 april

Robi & Friends ”Del Alma” Releasekonsert (Stenhammarsalen)

Ward-Jonsson-Grim Trio (Utopia Jazz)

Mappe3 (Valand)

Onsdag 27 april

The Wannadies (Pustervik Stora Klubben)

Music music music Oversized (Valand)

Iris Bergcrantz (Nefertiti)

Heartbeat (Café Hängmattan)

Hedén/Löfgren aug. + Gustav Elg Tyskling (Oceanen)

Torsdag 28 april

A-Ha (Partille Arena)

Brian Fallon & The Howling Weather + Chris Farren + Jesse Malin (Pustervik Stora Klubben)

Gunnar Danielsson & Bandet (Bar Kom) även 29/4

Göteborg Jazz Orchestra och Georg Riedel + gäst Albin Lee Meldau (Stora Teatern)

Fredrik Lindborg Trio & LSD String spelar Lars Gullin (Kronhuset)

Honningbarna (Musikens Hus)

Los Bitchos (Oceanen)

Jonathan Johansson (Kungsbacka Teater)

Fredag 29 april

Folk & Rackare (Stenhammarsalen)

The Dave Weckl/Tom Kennedy Project (Valand)

White Lies + Charming Liars (Pustervik Stora Klubben)

Dan Hylander (Nefertiti)

Nynningen – En dröm, en längtan, en sång – vår hyllning till Sven Wollter (Aftonstjärnan) även 30/4

Gunnar Danielsson & Bandet (Bar Kom)

Isaac & The Soul Company (Trädgårn)

Avantgardet (Oceanen) även 30/4

Hedda Hatar + Dominoklubben (Café Hängmattan)

Scandinavian Connection Feat. Rick Margiza (Utopia Jazz)

Joel Frahm Trio (Unity Jazz)

Sweet Soul med Johanna Hjort (S/S Marieholm)

Planet Indigo (Fyrens Ölkafé)

Dal;Um (Kungsbacka Teater)

Britpop (Porter Pelle) UTSÅLT

Lördag 30 april

Ellen Sundberg (Stora Teatern)

Movits! (Pustervik stora Klubben)

Pernilla Wahlgren (Lorensbergsteatern) även 1/5

Henrik Nagy + Den Mänskliga Faktorn + Frida Wallin (Pustervik Matsalen)

Slowgold (Skeppet, Sjömanskyrkan)

Nynningen – En dröm, en längtan, en sång – vår hyllning till Sven Wollter (Aftonstjärnan)

Fireball Steven & The Dynaflows (Bar Kom)

Dafgård & Tommy Trumma (Porter Pelle)

Johannes Lundberg VSOP (Utopia Jazz)

Kasper Sundby plays Coltrane w Tommy Kotter – Lade Kjällfelt – Arvid Jullander (Unity Jazz)

Tentakel (Musikens Hus)

Avantgardet (Oceanen)

Wolf Men Jax (S/S Marieholm)

Linus Zander & West Coast Boys (M/S Götapetter)

Söndag 1 maj

Sofia Jannok (Stora Teatern)

Pernilla Wahlgren (Lorensbergsteatern)

Rotten Mind + Bongo Riot + Gula Gången (Sticky Fingers)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *