Peter Gabriel 75 år idag – Torsdag 13 februari 2025

Den engelske sångaren, låtskrivaren, producenten och multi-instrumentalisten Peter Gabriel föddes den 12 februari 1950 i Chobham, Surrey. Han kom fram via gruppen Genesis som han var med att bilda 1967. Från 1975 en mycket framgångsrik solokarriär. Grundade musikfestivalen Womad och är ägare av Real World Studios och skivbolaget Real World med säte i i Bath. Invald i Rock and Roll Hall of Fame som medlem i Genesis 2010 och som soloartist 2014.

Efter de fina åren med Genesis kom han i februari 1977 med sitt första soloalbum. Alla de första fyra albumen är sjölvbetitlade men till det femte 1986 kom titeln So. Detta är hans bästsäljande och albumet mest kända åt Sledgehammer blev en stor hit och dess video vann nio MTV Awards 1987.

Som älskare av World music var han 1980 en av grundarna till the World of Music, Arts and Dance (WOMAD) som sedan dess fungerar som en stort upplagd världsomtattande musikfestival där den första gavs 1982.

Peter har gett ut många album i World music-genren med diverse artister på sitt egna Real World Records. Han har också varit involverad i många humanitära hjälpinsatser och turnerade med Amnesty International’s Human Rights Now!- turnén 1988, Han var 1992 med att bilda organisation Witness.

Peter Gabriel har genom åren vunnit tre Brit Awards, sex Grammy Awards och 13 MTV Video Music Awards. Han vann 2022 the Ivor Novello Award Lifetime Achievement och vårt egna Polar Music Prize 2009.

Peter kom till Sverige för sina första solokonserter i augusti 1977 då han spelade två kvällar i Konserthuset i Stockholm. 1978 var det den första i Göteborg då han kom till Scandinavium och jag var på plats. Imponerades av detta med bl.as. en för tiden påkostad scenshow. Dagen innan hade han framträtt på Gröna Lund i Stockholm.

Därefter har han varit i Göteborg för två konserter 1980 och 1987. Båda i Scandinavium men dessa missade jag tyvärr. I Stockholm har han varit desto oftare, senast på Aviici Arena i maj 2023.

Senaste utgåvan av Uncuts gedigna The Ultimate Music guide ägnas åt Peter Gabriel. 122 fullmatade sidor från bl.a. Melody Maker 1975 och framåt varvas med nyskrivna albumrecensioner.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *