
John Holm kom med sitt fina yngre band till Lisebergs lilla scen fredagen 15 maj. Alla i bandet från Tingsryd/Växjö-området. Dubbla gitarrister med blott 20-årige Anton Lundgren Häkkinen och mer rutinerade Jesper Wihlborg, vilken har spelat med honom sedan 2016, förutom under fjolåret. På bas Alexander Gunnarsson och på trummor Tobias Ander. Samt sonen Alex Holm (född 1992) på munspel/akustisk gitarr som innan hade gjort tre låtar solo.

Blev en timma 20 minuter. Suveränt bra med mix av rockiga nummer och de mer åt visa. Tio år in i comebacken sjunger John bättre än någonsin. Helt unik i sin frasering,

Det var en fin majkväll så jag blev lite förvånad att det inte var fler i publik. Kanske 300-350 personer.

LÅTLISTA (Samma antal låtar som på Pustervik i maj ifjol men de två första inte med då. De som strukits sedan sist i Göteborg var Sommaräng och Får man leva för det.
- Ingen ingen
- Mina drömmar
- Min skuld till dig
- Hård värld (Bob Dylan-cover)
- De e vårt liv
- Hon säger – le mot mej
- Om den blå himlen
- Är det så här det ska va
- Döden är ingenting(Bob Dylan cover)
- Du e en stor grabb nu
- Din bäste vän
- Vid ett fönsterbord mot parken
- Den öde stranden
- Maria många mil och år från här
- Amerika
- Ett enskilt rum på Sabbatsberg




